Php Dersleri ve Web tasarım

Php Nedir?

Php bir diğer değişi ile Hypertext Preprocessor; birçok kişi tarafından kullanılabilen ve daha çok sanal yöreler üzerinde çalışmalar ve geliştirmeler amacı ile tasarlanmış HTML içine gömülen bir betik diline denir.

PHP ilk kez 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilmiştir. Daha sonraları ise bu geliştirmeler durağanlaşmamış aynı hızla PHP topluluğu tarafından geliştirilmeye devam etmiştir.

PHP İle Neler Yapılabilir?

PHP ile neler yapılabilir sorusunun cevabını okuyarak değil de video dersleri şeklinde uygulamalı olarak görmek isterseniz sitemiz olan https://www.phpwebdersleri.com/ sitemize gelebilirsiniz. Önce okuyup sonrasında sitemizden uygulamasına bakmak isterseniz de buyrun “php ile neler yapılabilir”in cevabına:

  • En basitinden en zoruna kadar aklınızdan geçen her türlü bloğu,
  • İstediğiniz gibi bir arama motorunu,
  • Facebook, twitter, instagram, wordpress gibi gelişime açık ve sürekli devam edebilecek web sitelerini,
  • Devam edilebilirliği olan oyunları,
  • Kısacası hayalini kurabildiğiniz her şeyi php ile yapmanız mümkün.

Css Dersleri

CSS dersleri nedir, bu konuda nereden bilgi alabilirim, kendi kendime css derslerini öğrenip istediklerimi yapabilir miyim diye düşünüyorsanız tam olarak doğru sitedesiniz. Bizler yani https://www.phpwebdersleri.com/ sitesi adminleri sizlerin bu sorularına cevap vermek için buradalar.

Css Nedir?

Css; Cascading Style Sheets kelimesinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır ve Türkçe’de basamaklı stil sayfası diye adlandırılır.

Css’yi kısaca anlatmamız gerekirse şu şekilde tanımlayabiliriz: Sayfamızdaki görselliğe dair her şeyi düzenlememizi sağlayan markup dilidir. Peki markup dili nedir? Markup dili de bir dökümanı herhangi bir araç ile yorumlamayı sağlayan formatta oluşturmamıza olanak sunan dile verilen isimdir. Css sayesinde bizler sitemizin herhangi bir sayfasına ait ögelerin renklerinden tutun boyutlarına, boyutlarından tutun konumlarına kadar aklınıza gelebilecek her türlü şeyin özelliklerini düzenleyebiliriz.

Css Ne İşe Yarar?

Tanımından da anlaşılacağı üzerine Css sitemizin yahut da web sayfamızın ögelerinin görünümünü değiştirmemizi sağlar. Bu sayede web sitemizde kendimize özgü değişiklikler yaparak sayfamızdaki istediğimiz alana vurgu yaparak o alanın daha çok dikkat çekmesini sağlarız. Sizlerde sayfalarınızda bu tarz değişiklikler yapmak isterseniz https://www.phpwebdersleri.com/ sitemize gelerek css ders videolarına girip konuya dair bilgi sahibi olabilir, basit bir şekilde bu değişiklikleri kendiniz yapabilirsiniz. Hatta bu işe ilginiz varsa ilgili diğer videolarımızı da izleyerek kendinizi bu alanda geliştirip ek iş olarak bu tarz işlerle de ilgilenebilirsiniz.

Mysql Dersleri

Mysql dersleri dediğimizde diğer konu başlıklarına oranla daha çok korku yaşadığınızı buradan hisseder gibiyim. Aslında bunun tek sebebi okunuşunun farklı olması ve bu sebeple de sizi zorlayacağını düşünmüş olmanız. Fakat biz https://www.phpwebdersleri.com/ sitesi olarak sizlere video ders anlatımlarında en basitinden yola çıkarak anlattığımız için hiçbir korkunuz olmadan ilgili videoları açıp izleyebilir kendinizi bu alanda da geliştirebilirsiniz. Yok ben hala bu kavramdan korkuyorum diyorsanız o halde bu yazımızı tamamladığımızda korkunuzdan eser kalmayacak demektir.

Mysql Nedir?

Mysql; ilişkisel veri tabanı sistemine verilen addır. Bunun dışında MySQL çifte lisansı olan bir yazılımdır. Yani hem Genel Kamu Lisansı dediğimiz GPL’ye sahip bir özgür yazılımdır hem de GPL’in kısıtladığı alanlarda kullanmak isteyenler için ayrı bir lisansa sahip özgür bir yazılımdır.

MySQL hakkında biraz konuşacak olursak hayat hikayesi oldukça geçişli olan bir yazılımdır. Kendisini ilk olarak ismini de aldığı MySQL AB isimli bir İsveç şirketi geliştirmiştir. Fakat 2008 yılında Sun Microsystems isimli Amerikan şirketi MySQL’i satın alarak bu yazılım tam mülkiyetine sahip olduklarını açıkça gösterdiler. 2010 yılında ise işine yarayacağının farkında olan Amerika’nın teknoloji devi şirketi olan Oracle Sun Microsystems’in kendisini satın alarak MySQL’inde sahibi olmuş oldu. 2010 yılından beri de mülkiyetinde tutmaya devam etmekte.

MysSQL Nerelerde Kullanılır?

MySql güçlü bir veri tabanı yönetim sistemi olduğu için veri tabanı gerektiren her ortamda rahatlıkla kullanılabilir. Bu sebeple başta web sunucuları olmak üzere birçok alanda asp, php gibi birçok web programlama dili ile kullanılabilir.

Yazımızın başında sizlere söz verdiğim gibi web tasarımı, php, css ve mysql dersleri konusunda bilgi verdim. Diğer konularda da bilgi vermek için bir diğer yazımıza geçmenizi ve oradan takip etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Zira çok uzun bir yazı ile sizleri korkutmak istemem ama gereken bilgileri vermekten de vazgeçmek istemem. Bundandır ki konuyu 2 yazı altında bölerek sizlere anlatmanın daha uygun olacağını düşündüm. Unutmayın ki bizler https://www.phpwebdersleri.com ailesi olarak sizlere hizmet etmek için bu mecradayız. O yüzden aklınıza takılan her konuda bizlere soru sorabilirsiniz.